نوامبر 13, 2017
طراحی و بهینه سازی شده : دیزاین مای سایت

آشنایی با گلف

  • توسط barzanji
  • دوشنبه , 13 نوامبر 2017
  • نظرات درباره

آشنایی با گلف

خاستگاه گلف سرزمین اسکاتلند است. این بازی از چندین سده پیش در بریتانیا بازی می‌شده است. سال ۱۴۱۳ میلادی زمان شروع گلف در اسکاتلند برای شاهزادگان و درباریان بود و تا سال ۱۴۵۷ ادامه داشت که بعد از این سال بازی کردن گلف ممنوع شد. این ممنوعیت ۴۶ سال به طول انجامید و سرانجام در سال ۱۵۰۳ بازی گلف از سرگرفته شد و بعد از این تاریخ بازی گلف همگانی شد. مشهورترین و قدیمی ترین زمین گلف جهان در شهر سنت اندرز در اسکاتلند قرار دارد و اولین باشگاه گلف جهان در سال ۱۷۵۴ میلادی در سنت اندروز اسکاتلند آغاز بکار کرد.

نخستین قوانین رسمی این رشته در شهر ادینبورگ پایتخت اسکاتلند نوشته شده است. واژه «گلف» که از سده ۱۶ میلادی برای این بازی به کار می‌رود، از واژه‌های قدیمی اسکاتلندی Golve و Goff گرفته شده که در اصل مشتقی از واژه آلمانی میان‌ سده‌ای Kolf بوده است. اصطلاح Kolf به معنای باشگاه است. این بازی با اینکه معمولا به عنوان بازی مرفّهان و نخبگان بشمار می‌آید، امروزه در میان طبقات دیگر هم محبوبیت یافته و بازیکنان بیشتری را از سراسر جهان به خود جلب می‌کند. در ایران گلف از سال ۱۹۲۴ میلادی شروع شد. تا زمان ملی شدن نفت هیچ ایرانی در باشگاه‌های گلف کشور عضو نبود و پس از ملی شدن نفت بود که ایرانی‌ها به بازی گلف پرداختند.

حدود ۸۵ سال پیش همزمان با ورود اتباع خارجی به منظور کشف و استخراج نفت در مناطق نفت خیز جنوب کشور، این ورزش نیز وارد ایران شد. تا قبل از ملی شدن صنعت نفت هیچ ایرانی راهی به این بازی نداشت و بازی گلف انحصاراً در دست خارجیان بود. پس از ملی شدن صنعت نفت، علاقمندان ایرانی در نواحی جنوب مانند مسجد سلیمان، آغاجاری، گچساران، اهواز و آبادان با اشتیاق و علاقه هر چه تمامتر به این ورزش روی آوردند بطوریکه در حال حاضر شهرهای اهواز، آبادان، ماهشهر، مسجد سلیمان و دیگر شهرهای استان خوزستان بیشترین علاقمندان و ورزشکاران این رشته را به خود اختصاص داده‌اند و عموماً کارکنان شرکت نفت این ورزش مفرح و با نشاط را انجام می‌دهند.

به جز نواحی جنوب کشور، در هیچ کجای ایران ورزش گلف متداول نبوده و در تهران نیز این رشته بصورت اختصاصی و در مجموعه ورزشی انقلاب که در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده بود، توسط خارجیان مقیم تهران که آن‌ها نیز عمدتاً کارکنان سفارتخانه‌های خارجی بودند، انجام می‌شد.

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی تمامی علاقمندان بدون هیچگونه محدودیتی بازی گلف را آغاز نمودند و این علاقمندی باعث گردید تا تشکیلات ورزش گلف کشور از اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۰ در قالب یک کمیته آغاز بکار نموده و با توسعه فعالیتهای خود در فاصله کوتاهی رسماً به عنوان فدراسیون گلف جمهوری اسلامی ایران معرفی و در لیست فدراسیون‌های رسمی کشور قرار بگیرد. این فدراسیون در سال ۱۹۹۶ میلادی به عضویت شورای جهانی گلف در آمد و در سال‌های اخیر با کنفدراسیون گلف آسیا و اقیانوسیه نیز مرتبط شده است. در حال حاضر شهرهای تهران،ارومیه. تبریز، خراسان، قم، اهواز، آبادان، مسجد سلیمان، ماهشهر، اصفهان، شیراز، اردبیل و زنجان دارای هیئت‌های ورزشی فعال می‌باشند و همه ساله مسابقات گوناگونی در سطوح مختلف برگزار می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
قبل «
بعد »